T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Adıyaman I. Badem Zirvesi

Yayın Tarihi : 9.9.2019

İlimizde badem üretiminin ne kadar önemli bir duruma geldiğini bütün ülkeye duyurmak amacıyla İpekyolu Kalkınma Ajansı'nın koordinatörlüğünde, Adıyaman Valiliği, Adıyaman Belediyesi, Adıyaman Üniversitesi, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası, Tarım Kredi Birlik AŞ ve Adıyaman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün destekleriyle, "Adıyaman I. Badem Zirvesi" düzenlendi.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı Konferans Salonu'nda düzenlenen zirveye konuşmacı olarak katılan Dr. Ender Saraç, bademin dünyada süper gıda olarak bahsedilen, sağlık açısından yararlı bir ürün olduğunu belirtti ve birbirinden sağlıklı birçok tarif verdi.

İki oturumdan oluşan Badem Zirvesinin birinci oturumunda İl Müdürümüz Adil ALAN panel başkanlığı yaparak oturuma katkı sağladı. İl Müdürümüz yapmış olduğu konuşmada "bademin ilimiz için ne kadar önemli bir tarım ürünü olduğunu ve bademin katma değeri yüksek ürünlere dönüştürülerek geliri daha da yüksek bir tarım ürünü haline dönüştürülebileceğini" belirtti.

Badem Zirvesi, panelistlerin konuşmasının ardından badem bahçesindeki hasat ile devam etti. Ardından Kahta Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Tarım Kredi AŞ'ye ait badem işleme tesisi ziyareti ile sona erdi.