T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Gölbaşı İlçemizde Ceviz Soyma Makinesi Dağıtıldı

Yayın Tarihi : 9.10.2019

Gölbaşı İlçemizde, Gölbaşı Kaymakamlığı tarafından yürütülen "Kabuksuz Bademim Kabuksuz Cevizim Projesi" kapsamında, 26 çiftçiye ceviz kabuğu soyma makinesi törenle dağıtıldı.

İl Müdürümüz Adil Alan'ın da katıldığı törende konuşan Gölbaşı Kaymakamı Mutlu Köksal, -ceviz kabuğu soyma makinelerinin çiftçilere hayırlı olmasını ve ilçemizde hibe şeklindeki bu projelerin devam edeceğini- söyledi.

Konu ile ilgili olarak konuşan Gölbaşı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Erdal Yılmaz "13 bin dekar kayıtlı ceviz üretim alanına sahip ilçemizde yürüttüğümüz bu proje ile çiftçilerimizi ceviz kabuğunu elle soymanın zahmetinden kurtarıyoruz. İşletme başına işçiliği azaltarak karlılığı arttıracak olan bu projemize benzer projeleri de hayata geçireceğiz" şeklinde konuştu.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Adıyaman İl Koordinatörü Faruk Alan "GAP İdaresi olarak daha önce birçok projeye Gölbaşı İlçesinde hibe sağladığımız gibi bu projeye de %70 oranında hibe sağladık. Çiftçilerimize hayırlı olsun" dedi.

Projeden faydalanan çiftçilerden Yusuf Öztaş ise "Şimdiye kadar cevizimizi komşu köylere götürüp belirli bir ücret karşılığında soyduruyorduk. Ürettiğimiz cevizi artık elektrikle çalışan bu makinelerle evimizin önünde soyacağız. Projede kimin emeği geçtiyse çok teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.