T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Trabzon Hurması Hasadı

Yayın Tarihi : 18.11.2019

İl Müdürü Adil Alan, KTV Şube Müdürü Mustafa Terzi ile birlikte Gölbaşı İlçemizde bulunan bir Trabzon Hurması bahçesini ziyaret ederek hasat faaliyetlerini yerinde inceledi.

Hasat, tasnif, paketleme ve sevk işlemlerini gözlemleyen İl Müdürü, üreticiden üretimin aşamaları hakkında bilgi aldı, aynı zamanda ulusal bir haber ajansı ile röportaj gerçekleştirildi.

İl Müdürü Adil Alan, Anadolu Ajansı ile yaptığı röportajda;

"Hurma üretiminde Türkiye'de 2. sıradayız. Yetiştirme alanı bakımından ise Türkiye'de 4. sırada bulunuyoruz. Geçen yıl rekoltemiz 7 bin ton iken bu yıl 7 bin 800 tona çıktı. Son yıllarda üretimde ciddi bir ilerleme söz konusu. Çiftçilerimiz üretimden çok memnun. Gölbaşı ilçesinde badem ve fıstık yerine cennet meyvesi hurma yetiştiriciliği tercih ediliyor. Çünkü pazar sorunu bulunmamaktadır. Ayrıca hurmada ciddi gelir sağlanıyor. Bahçelerde üretilen hurmalar konvansiyonel olarak 3 lira, organik hurma ise kilosu 7 liradan alıcı buluyor. Çiftçilerimiz bu durumdan çok mutlu ve doğal olarak biz de mutluyuz. Ayrıca bir de organik olan hurma vardır. İleriki yıllarda kurutularak yurt dışına ihraç etmeyi düşünüyoruz. Önümüzdeki yıllarda cennet hurmasının işlenmesi ve paketlenmesine yönelik tesislere destek verilerek bütün ülkelere ihracatı söz konusu olacak. Buradaki hurma soğuk hava deposuna ihtiyaç duymadan 3 ve 4 ay gibi uzun süre dayanabiliyor. Bu da pazar için çok ciddi bir destek" dedi.