T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Denetim Seferberliği

Yayın Tarihi : 28.11.2019

Ülke çapında gıda güvenliğine yönelik olarak başlatılan "Denetim Seferberliği" kapsamında ilimizde de et, süt, ekmek üreten iş yerleri ile kasap, şarküteri, bakkal, market, okul kantini, yemekhaneler, lokanta-restorant, dönerci, fastfood gibi işletmelerde denetim yapılıyor. Denetimlerimiz ürün bazlı kontrol numune alma ve gerektiğinde el koyma ve yasal işlemler yapılarak gerçekleştiriliyor.

2019 yılı içerisinde İlimizde bulunan 3659 gıda işletmesinde 1477 üretim, 2657 satış, 2125 toplu tüketim yeri olmak üzere 6259 denetim yapıldı.

Denetimler sırasında 200 numune alınmış, numune sonucu olumsuz olan 18 iş yerine toplam 118.691,00 TL idari para cezası uygulanmıştır. Ayrıca insan sağlığı için risk oluşturan 4 işletme hakkında Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

Tüketicilerin bilgi ve algısının önemli olduğunu vurgulayan İl Tarım ve Orman Müdürü Adil ALAN tüketicilerin gıda ürünlerindeki etiketleri iyi okumaları, son tüketim tarihi ve Bakanlığımızın izin no.sunu görmeleri gerektiğini belirtti. Ayrıca tüketicilerin gıda ile ilgili her türlü şikayet için Alo Gıda 174 şikayet hattını arayarak bilgilendirme yapmalarını istedi.