T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Meyve Üretiminde İhracata Yönelik Biyolojik Mücadele ve Eğitim Hamlesi Projesi

Yayın Tarihi : 28.4.2020

İpekyolu Kalkınma Ajansı'nın desteklediği bu projenin öncelikli amacı Akdeniz meyve sineği mücadelesi başta olmak üzere ihracat geliri sağlayan ürünlere ve bu ürünleri üreten çiftçilerimize eğitim verilmesi, biyolojik mücadele ve ürünlerin katma değerlerinin artırılmasıdır. Böylelikle yurtiçi ve yurtdışı ihracat işlemlerinde geri dönüşün önüne geçilecektir. Toplamda 15 bin dekar olmak üzere Trabzon Hurması ve nar üretim sahalarında proje uygulanmaktadır. Meyve üretimi yapılan sahalarımızda birebir yetkili mühendislerimizce yerinde yapılan kontrol ve müdahaleler ile Akdeniz Meyve Sineği mücadelesini derinlemesine işleyerek, verilecek olan eğitimler, temin edilecek olan ilaç ve tuzaklar ile bölgemizden tamamen bu problemi kaldırmak amaçlanmaktadır. Bu zararlının verdiği tahribat ile ihraç edilecek olan ürünler dış ülkeler tarafından kabul edilmemekte ve bu sebeple ekonomik kayıplar yaşanmaktadır. Bu kayıpları en aza indirerek milli gelire katkıda bulunmak, ürünlerin katma değerini yükseltmek ve çiftçilerimizi bu gibi konularda bilinçlendirerek eğitmek projemizin özel amacıdır.

Proje kapsamında 5 adet araç kiralanmış olup her araçta bilgisayar ve projeksiyon cihazları hazır bulunmaktadır. Görevli mühendislerimiz üretim sahalarında çiftçilerimizle bir araya gelerek bu ekipmanlarla eğitim vereceklerdir. Ayrıca proje bütçesi kapsamında temin edilen 4.000 adet delta tipi feromon tuzağı ve 4.000 adet Akdeniz meyve sineği feromonu önemli biyolojik mücadele ekipmanları olarak projemiz içerisinde yer almaktadır. Projenin görünürlük faaliyetleri de proje bütçesi kapsamında ve kurumumuz tarafından karşılanmaktadır. Projemiz için İpekyolu Kalkınma Ajansı %90 oranında (239.940 TL) hibe finansman kaynağı sunmuştur.

Başta İl Müdürümüz Sayın Adil Alan olmak üzere İl Müdür Yardımcımız Nihat Yılmaz, İKA Adıyaman Koordinatörü Onur Yıldız ve şube müdürlerimizin de katıldığı proje açılış ve tanıtım töreninde "sosyal mesafe" nin titizlikle korunduğu gözlendi. İl Müdürümüz Adil Alan, açılış töreninde projeyi anlatarak, projenin yürütülmesinde kullanılacak araç ve ekipmanları tanıttı.