T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Meyve Üreticilerimizi Donatıyoruz

Yayın Tarihi : 16.09.2022

GAP Bölge Kalkınma İdaresince finanse edilen Adıyaman Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce yürütülen "Adıyaman'da Modern Teknikler ile Meyveciliğin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında Adıyaman Merkez ve ilçelerinden başvuru yapan 6 çiftçiye 5 dönümlük arazi için fidan dağıtımı yapılmıştı.

Fidanların dikimi sonrasında proje çerçevesinde yine 6 çiftçiye, bahçe tesisi için gerekli sulama sistemi, gübre tankı, çapa motoru, zirai ilaç, gübre ile akülü ilaçlama makinesi verildi. 550 bin TL'ye maliyetli olan projenin yüzde 30'u çiftçiler tarafından yüzde 70'i ise GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca karşılanıyor.

İl Müdürü Nurettin Kıyas, Adıyaman'ı tarımda marka şehir haline getirmek için çalışmalar içerisinde olduklarını belirterek; "GAP Bölge Kalkınma İdaresiyle ortak yürüttüğümüz "Adıyaman'da Modern Teknikler ile Meyveciliğin Geliştirilmesi Projesi" çerçevesinde Samsat, Çelikhan, Adıyaman Merkez ve Gölbaşı ilçemizde 6 çiftçimize eğitim amaçlı bahçe kurduk. Bu bahçelerimizin fidanlarını ilkbaharda dağıttık, bahçemizin kurulumları tamamlandı. Şu anda bahçelerimizin bakım, besleme mücadelesiyle ilgili malzemeler dağıtıyoruz. Her çiftçimize sulama boruları, çapa makinesi, sırt pompası, gübre, budama makası gibi aletler veriyoruz. Çiftçimizin ilkbahardan sonbahara kadar bakım besleme yapabileceği malzemeleri veriyoruz. Malzemelerin yüzde 30'u çiftçi katkı payı, yüzde 70'si ise GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının hibesiyle temin edilen projemizi bugün tamamlamış bulunmaktayız." dedi.