T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Trabzon Hurması Hasadında 25 Bin Fidan Dağıtıldı

Yayın Tarihi : 28.11.2022

Gölbaşı ilçesine bağlı Bağlarbaşı köyünde düzenlenen hasat gününe Vali Mahmut Çuhadar, Gölbaşı Kaymakamı İhsan Ayrancı, Tarım ve Orman İl Müdürü Nurettin Kıyas, Belde Belediye Başkanları ve çiftçiler katıldı.

Her geçen yıl aran hurma üretiminin Gölbaşı ilçesinin tarımı başta olmak üzere sosyo-ekonomik yapısına ciddi katkılar sağlandığını belirten Vali Mahmut Çuhadar, "Gölbaşı ilçemiz ürün çeşitliliği bakımından zengin ve hurma üretimi için her yönüyle elverişli bir iklime sahiptir. Gölbaşı ilçemiz Cennet Meyvesi olarak bilinen hurma ile anılan bir ilçemiz. Hurma üretiminde Türkiye'de de iddialıyız. Hurma üretiminde Adana'nın Kozan ilçesinden sonra Gölbaşı ilçemiz üretimde ikinci sırada yer almaktadır. Ekili alanda da yine Adana ve Denizli'den sonra üçüncü sırada yer almaktadır. Verdiğimiz desteklerle bu alanların daha da genişleyeceğini düşünüyoruz. Hurmada rekolte her geçen yıl biraz daha artıyor. Bu yıl 5 bin dekarlık alanda yaklaşık 7 ile 8 bin ton hurma hasadı bekleniyor. Hedefimiz Gölbaşı ilçesini hurma üretiminde daha ileriye taşımaktır. Çiftçilerimizin tarımsal gelirini yükseltmek ve meyveciliğin gelişmesini sağlayarak ekonomiye katkıda bulunmak amacıyla 2020 yılında 35 bin, 2021 yılında 50 bin ve bu yıl da 25 bin olmak üzere toplamda 100 binin üzerinde hurma fidanı dağıttık. Çiftçilerimize yönelik desteklerimiz gelecek yıllarda da devam edecektir. Hurma hasadının ve fidanların çiftçilerimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum" diye konuştu.

Hasattan sonra, Meyveciliği Geliştirme Projesi kapsamında, İl Özel İdaresinin desteği ile temin edilen 25 bin Trabzon Hurması fidanı Gölbaşılı çiftçilere dağıtıldı.