T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Antepfıstığında Yeşil Gübreleme - Tohum Ekimi

Yayın Tarihi : 13.12.2022

"Adıyaman İlinde Antepfıstığı Kalite ve Verim Artışı ile Hastalık ve Zararlılarla Mücadele" projesi kapsamında yeşil gübreleme demonstrasyon çalışmaları gerçekleştirildi. Proje kapsamında ilimiz merkezinde 5 çiftçimize toplamda 1875 kg fiğ tohumu dağıtımı gerçekleştirildi.

Çalışmalar hakkında bilgi veren İl Müdürü Nurettin KIYAS; "Topraklarımız bizim için çok kıymetli. Tarımda sürdürülebilirliğin devamı için yeşil gübreleme çok önemlidir. Bitkiler için en önemli bitki besin elementlerinden biri olan azotu sağlamanın ve topraklarımızın yapısını iyileştirmenin en etkili yollarından biri yeşil gübrelemedir." dedi.

Proje kapsamında yeşil gübreleme çalışmalarının ilk ayağı olan tohum ekiminin başında bulunan Ziraat Mühendisi Ahmet UÇAR ise konu hakkında ayrıntılı bilgiler verdi:

"Yeşil gübreleme, toprağın ve ekinlerin ihtiyaç duyduğu besinleri sağlamak amacıyla yonca, fiğ, bakla gibi azot bağlayıcı yeşil gübre bitkilerinin henüz yeşil haldeyken sürülerek toprak altına alınmasıdır.

Toprağın verimliliğini artırarak daha fazla ve kaliteli ürün alınmasına yardımcı olan yeşil gübrelemenin temel amacı toprağın organik madde ve azot yönünden zenginleştirilmesidir. Özellikle ahır gübresinin az bulunduğu yerlerde toprak organik maddesinin miktarı yeşil gübreleme yoluyla arttırılır.

Toprağın fiziksel ve kimyasal yapısının düzelmesine yardımcı olur. Toprakta humus birikimini sağlar. Mikrobiyal faaliyetleri artırarak toprağın biyolojik özelliklerinin düzelmesine yardımcı olur. Organik maddelerin ayrışmasını ve humusun parçalanmasını hızlandırır. Topraktaki hava ve su sirkülasyonunu düzenler. Besin maddelerini toprağın üst katmanlarına taşır. Toprağın daha kolay ısınmasını sağlar. Toprakta kaymak tabakası oluşumunu önler. Toprağın çabuk tava gelmesini ve uzun süre tavda kalmasını sağlar.

Toprak tuzlanmasının azalmasına neden olur. Bitkilerin köklerinin daha iyi gelişmesini sağlar ve dondan zarar görmesini engeller. pH'ı yüksek topraklarda pH değerini düşürür. Meyve bahçelerinde verim ve kalite artışı sağlar. Mineral gübre kullanımını azaltır. İyi havalanan tınlı kumlu bir toprakta yeşil gübre ile sağlanacak N (azot) miktarı dönüme 10 kg ile 30 kg arasında değişir.