T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kütükte İstiridye Mantarı Üretimi

Yayın Tarihi : 6.01.2023

İlimiz Kuştepe Köyü çiftçilerinden Hüseyin ÖZDEN kütükte istiridye mantarı üretimi hakkında bilgi almak için İl Müdürlüğümüze başvuruda bulunmuştu.

Önceki gün kurumumuzu ziyaret eden çiftçimize kütükte istiridye mantarı üretimi uygulamalı olarak anlatıldı. Ziraat Mühendisi Kemal ULUÇAY ve Ziraat Mühendisi İsmet TEKDAL tarafından verilen eğitimde şu aşamalar uygulamalı olarak gösterildi:

Çiftçimizin kendisiyle birlikte getirdiği malzemelerle (kütük, testere, matkap, çekiç, çivi, bal mumu, koli bandı, siyah poşet ve misel) yeni kesilmiş söğüt ağacı kütüklerinin üst kısmı yaklaşık 5-6 cm'lik kısmı testere ile kesilerek kapak açıldı. Kapağın kesildiği kütüğün üst yüzeyine misel ekimi yapılarak kapak kapatılıp, dört tarafından çiviler çakılarak mühürlendi. Kütükle kapağın arasının etrafı hava almaması için bantla sarıldı. Misel ekimi yapılan kütük siyah poşete konularak misel sarımı için 35-40 gün bekletmeye alındı.

İkinci ekim modelinde ise yeni kesilmiş söğüt kütüklerine kalın matkap kullanarak, yan yüzeyine belirli aralıklarla çapraz bir şekilde delikler açılarak açılan deliklere misel ekimi yapıldı. Misel ekimi yapılan deliklerin üzeri mumla mühürlenerek, misel sarımı için siyah poşetlere konularak poşetin ağzı sıkıca bağlanıp ekim işlemi tamamlandı.

Ekimi yapılan siyah poşetlerdeki kütükler, kuluçka süresini tamamlaması için 25°C sıcaklıkta kapalı ortamda yaklaşık 35-40 gün bekletildikten sonra; poşetlerden çıkarılarak 15°C sıcaklıkta, %80 nemli ortamda, günlük 6-7 saat ışık altında ve yeteri kadar havalandırmanın yapılabileceği kapalı bir ortamda hasat sonuna kadar bekletilecektir.