T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Adıyamanda Çalıştay Türkiye Yüzyılı Çerçevesinde Küresel Isınma ve Adıyaman Tarımının Geleceği

Yayın Tarihi : 24.01.2023

"Türkiye Yüzyılı Çerçevesinde Küresel Isınma ve Adıyaman Tarımının Geleceği" konulu çalıştay düzenlendi

Adıyaman Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Adıyaman Valiliği ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü paydaşlığında "Türkiye Yüzyılı Çerçevesinde Küresel Isınma ve Adıyaman Tarımının Geleceği" konulu çalıştay düzenlendi.

"Türkiye Yüzyılı Çerçevesinde Küresel Isınma ve Adıyaman Tarımının Geleceği" başlıklı çalıştayda "iklim değişikliği ile mücadele, kentteki tarımın geleceği" konularına ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Ahmet Aydın, burada yaptığı açıklamada, Türkiye Yüzyılının tarımın da yüzyılı olacağını söyledi.

Adıyaman tarımının geleceği hakkında konuşan Başkan Aydın, "Dünya başka bir yere evrilirken, ne olacağı belli olmayan bir yere doğru gidiyoruz. En zorlu şartlara kendimizi hazırlamalıyız. Bizler, Adıyaman tarımının geleceği için ne yapabiliriz? sorusuna cevap arıyoruz. Tabi üretim kadar pazar da çok önemli. Adıyaman pazarını bu çalıştayda masaya yatırmamız gerekiyor. Bu topraklardaki ürünlerimiz, su kaynaklarımız çok önemli. Sadece klasik yöntemlerle değil hububat, bahçecilik ve bir taraftan da hayvancılık konusunda önemli atılımlar atmalıyız ki bu konuda büyük destekler verdik. Bu şehre uyan, katma değeri yüksek tarım ürünlerini destekleyeceğiz. Yapımına devam eden barajlarımızla topraklarımızın yüzde 80'i sulanacak." dedi.

Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar da, verimli toprakların suyla buluşmasıyla birlikte Adıyamanın tarımsal üretimde söz sahibi bir kent haline geleceğini, bunun için her türlü desteklerinin süreceğini belirtti.

Çalıştaya, Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, Tarım ve Orman İl Müdürü Nurettin Kıyas ve akademisyenler katıldı.