T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İlimizde İlk Badem Hasadı

Yayın Tarihi : 13.09.2023

İlimizde ilk badem hasadı, Sayın Valimiz Dr. Osman VAROL'un teşrifleriyle Kâhta'da gerçekleştirildi.

 Hacıyusuf Köyü yakınlarında kurulu 115 dönümlük badem bahçesinde gerçekleştirilen hasat gününe, Sayın Valimiz Dr. Osman VAROL ve İl Müdürümüz Nurettin KIYAS iştirak ederek hasat çalışmalarına bizzat katıldı ve açıklamalarda bulundular.

Adıyaman Valisi Sayın Dr. Osman Varol, yaptığı açıklamada, hasadın bereketli olması temennilerinde bulunarak; "Badem üretiminde Adıyaman'ımız ülkemizde birinci sırada. Bu başarı, belirli bir periyotta elde edilmiş bir başarıdır aslında. Bu başarıda en büyük pay tabi ki çiftçilerimizin, yetiştiricilerimizindir. Devletimizin verdiği birtakım destekler de var. Bugün 110 bin dönüme ulaşan dikili alanları bahçelere dönüştürebilmek için büyük bir gayret, emek gerekiyor. Dolayısıyla Adıyaman'da, bu anlamda devletimizin verdiği destekleri vatandaşlarımızın sahiplenerek sonuca ulaştığı güzel örneklerden bir tanesindeyiz." dedi.

Bademin katma değerinin yüksek olduğunu belirten Varol, "Aynı zamanda çok çeşitli şekillerde değerlendirilebiliyor. Tabii üretimde bunun doğrudan bahçede, üretiminde bu sayıya ulaştıktan sonra bunun katma değerini attıracak, çeşitli ürünlere ulaştıracak mekanizmaları kurmak, tarıma dayalı bir sanayiye ulaştırmak için de çok önemli adımlar atılmış ve atılmaya da devam ediyor. Bizler bu süreçlerin tamamını devlet olarak desteklemeye devam edeceğiz." diye konuştu.

İl Tarım ve Orman Müdürü Nurettin Kıyas ise, Adıyaman'ın badem üretiminde her gün daha da geliştiğini söyleyerek; “Bu yıl zirai don dolayısıyla verim düştü. Geçen yıl üretim miktarımız 43 bin ton iken, bu yıl nisan ve mayıs aylarında yaşanan don ve dolu olayları dolayısıyla verimlerimizde düşüş oldu. Bu yıl 26 bin ton bir rekolte beklemekteyiz." dedi.