T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Besni’de Antepfıstığı Hasadı

Yayın Tarihi : 18.09.2023

Besni İlçesi Yoldüzü Köyü'nde yapılan antepfıstığı hasadına Adıyaman Valisi Sayın Dr. Osman VAROL, Besni Kaymakamı Çağlar PARTAL, İl Tarım ve Orman Müdürü Nurettin KIYAS, Besni Ziraat Odası Başkanı İsmail SÜMER, Sert Kabuklu Meyveler Araştırma Enstitüsü Müdürü Mehmet ASLAN ve çok sayıda antepfıstığı yetiştiricisi iştirak etti.

 Hasat etkinliğinde bir konuşma yapan Vali Sayın Dr. VAROL, kentin tarımsal üretimdeki önemine işaret ederek; “Adıyaman, birçok ürünün başarıyla ve yüksek verimle yetiştirilebildiği güzel bir coğrafya. Özellikle birkaç üründe Türkiye'de söz sahibi haline gelmişiz. Bugün hasadını yapacağımız antepfıstığı da bunlardan bir tanesi. Bu durum bizi ziyadesiyle memnun ediyor ve bize bundan sonraki çalışmalarımızda, özellikle sizlere destek verme anlamında büyük bir motivasyon ve güç veriyor" dedi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Nurettin KIYAS ise Adıyaman'ın fıstık üretiminde Şanlıurfa, Gaziantep ve Siirt'in ardından 4'üncü sırada yer aldığını söyledi. Bu yıl 12 bin ton rekolte beklediklerini belirten KIYAS, "Yaptığımız çalışmalarda fıstık alanlarında özellikle feromen tuzakları dağıtıp kültürel ve biyolojik mücadele yaparak verimi artırmak istiyoruz. Ayrıca erkek ağaç sayısı az olan bahçelerde yaptığımız çalışmalarla verimi artırmaya çalışıyoruz." diye konuştu.